Czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej
Czym jest dekontaminacja lakieru?

Czym jest dekontaminacja lakieru?

Dekontaminacja lakieru - rewolucja w usuwaniu trudnych zabrudzeń?

Dekontaminacja lakieru to jedno z tych haseł, o których w ostatnim czasie zrobiło się naprawdę głośno. Sen z powiek spędza zarówno profesjonalnym detailerom, jak i laikom, którzy w car detailingu stawiają pierwsze kroki. Niejednokrotnie słyszy się, że jest to innowacyjna i niezastąpiona metoda dla tradycyjnego mycia czterech kółek. Czy dogłębne doczyszczenie lakieru bez pozostawienia jakichkolwiek smug i nalotów jest faktycznie możliwe? Odpowiedź brzmi... jak najbardziej! Tutaj z pomocą przyjdzie właśnie wspomniana już dekontaminacja. Czym jest i jak ją poprawnie przeprowadzić? Wbrew pozorom to prostsze, niż mogłoby się wydawać. Zapraszamy do lektury! Na początku warto byłoby wyjaśnić, czym w zasadzie jest dekontaminacja lakieru i na czym polega jej fenomen. To nic innego jak usunięcie z powierzchni lakieru wszelkich substancji szkodliwych. Mowa tu nie tylko o nieczystościach widocznych gołym okiem na powłoce lakierniczej, ale również wszystkich tych, których nie udało się pozbyć podczas tradycyjnego mycia, ponieważ zdążyły już niejako się w nią wtopić. Mimo że mycie auta za pomocą wody i substancji pieniącej wielu posiadaczom aut wydaje się w pełni wystarczające, to w perspektywie czasu dostrzec można różnorodne naloty. Dodatkowo sytuacja komplikuje się, gdy na powierzchni lakieru zaczynają pojawiać zabrudzenia spowodowane m.in.: osadami metalicznymi, klejem lub smołą, sokami z drzew, lotną rdzą, pyłem z klocków hamulcowych, solami drogowymi, zanieczyszczeniami znajdującymi się na drogach, zanieczyszczeniami chemicznymi osiadającymi na powierzchni lakieru.

Jak wykonać dekontaminację lakieru samochodowego?

Często mówi się, że to właśnie rdza jest jednym z tych czynników, którego miłośnicy samochodów obawiają się najbardziej. Mimo że przyjęło się, iż korozją nie powinni przejmować się właściciele nowych aut, to nie jest do końca prawdziwe stwierdzenie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – stosowane obecnie lakiery są miękkie, a dodatkowo kładzione stosunkowo cienko. Dlatego też nieco ryzykowne jest mówienie o wystarczającym zabezpieczeniu. Z kolei pozostałe czynniki sprawiają, że karoseria może stracić głębie koloru, zmatowieć lub sprawiać wrażenie zaniedbanej. Tego efektu prawdopodobnie wszyscy wolelibyśmy uniknąć, prawda? Kluczowe jest więc odpowiednie zabezpieczenie i kompleksowe oczyszczenie lakieru. Warto wspomnieć, że dekontaminacja lakieru zawiera w sobie następujące etapy: mycie wstępne, usuwanie kleju i smoły, usuwanie osadów metalicznych, usuwanie owadów i ciężkich zabrudzeń, glinkowanie, mycie końcowe. Aby jeszcze lepiej zrozumieć, dlaczego tak ważne jest kompleksowe pozbycie się zabrudzeń i wyeliminowanie szkodliwych substancji, pokrótce omówimy każdy z etapów.

Etap I - Mycie wstępne i wysuszenie

Pierwszym krokiem w procesie dekontaminacji lakieru jest dokładne umycie i osuszenie karoserii. Do mycia wstępnego rekomendowane jest zastosowanie aktywnej piany, która nie pozostawia zacieków i nabłyszcza lakier. Produkty dostępne w asortymencie naszego sklepu dodatkowo posiadają zróżnicowane wersje zapachowe, dzięki czemu każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zapach wiśni przyprawia Cię o dreszcze na całym ciele? A może w kosmetykach samochodowych preferujesz nuty jagody? Tak się składa, że mamy coś dla Ciebie! Podczas stosowania aktywnej piany należy pamiętać o pozostawieniu jej na kilka minut, a także niedopuszczeniu do zaschnięcia. Z kolei po spłukaniu produktu warto odczekać do momentu wyschnięcia karoserii. Kolejnym krokiem będzie przystąpienie do tzw. „mycia na dwa wiadra” lub inaczej – mycia zasadniczego. Tutaj doskonale sprawdzą szampony do mycia samochodu. Preparaty te są delikatne dla karoserii, ale bardzo skuteczne.

Usuwanie smoły i asfaltu

Kolejnym etapem dekontaminacji lakieru samochodowego jest usuwanie kleju i smoły (https://lovemycar.pl/20-szampony-do-mycia-samochodu ), czyli zabrudzeń, które najczęściej dostrzec można na felgach oraz dolnych partiach drzwi. Z zanieczyszczeniami tego typu perfekcyjnie poradzą sobie środki, które w działaniu przypominają tradycyjne rozpuszczalniki. Preparaty te nie pozostawiają tłustego nalotu, wolno odparowują, a ich spłukiwanie jest bardzo łatwe. Podczas stosowania należy pamiętać o tym, aby nanosić je na suchą powierzchnię – od góry do dołu. Następnym krokiem jest pozostawienie ich na około 5-10 minut i spłukanie wodą pod ciśnieniem. Nie powinno się zapominać również o nałożeniu szamponu, a w razie potrzeby powtórzeniu czynności. Wszystkie niezbędne informacje i wskazówki producenta zamieszczone są oczywiście na etykietach, które należy dokładnie przeczytać przed zastosowaniem. Produkty te z powodzeniem można aplikować za pomocą delikatnych materiałów. Doskonale sprawdzą się tu ręczniki i mikrofibry.

Usuwanie zabrudzeń i osadów metalicznych

Deironizacja lub usuwanie osadów metalicznych  jest kolejnym krokiem dekontaminacji lakieru samochodowego. O zanieczyszczeniach tych mówimy zarówno w kontekście pyłów z klocków hamulcowych, które często dostrzegalne są np. na felgach, jak i wszystkich innych ciężkich zabrudzeniach  na powierzchni samochodu. W tym przypadku na medal spiszą się wszelkie środki mające neutralne pH, wolno wysychające, a dodatkowo niespływające z czyszczonej powierzchni. Warto upewnić się jednocześnie, czy są bezpieczne dla felg nielakierowanych, ale również tych z polerowanego aluminium oraz anodowanych. Czyszczenie przebiegnie znacznie sprawniej z odpowiednimi akcesoriami jak, chociażby szczotka  do felg. Podczas aplikacji może wystąpić efekt „krwawienia” - jest to zupełnie naturalne zjawisko, gdy środek wejdzie w reakcję z zanieczyszczeniami metalicznymi.

Usuwanie rdzy

Zastosowanie produktów na lotną rdzę  to kolejny niezbędny krok dekontaminacji lakieru. Preparaty tego typu doskonale radzą sobie z usuwaniem nalotów rdzy, jednocześnie kompleksowo pielęgnując powierzchnię. Działanie polega przede wszystkim na dotarciu do głębszych i mocno przylegających warstw, a także wypalonych cząsteczek. Podczas rozpuszczania zanieczyszczenia często przybierają fioletowe zabarwienie – jest to normalna reakcja. Miłośnicy car detailingu bez wątpienia docenią również działanie preparatów, których zadaniem jest zatrzymywanie rozwoju korozji.

Glinkowanie karoserii

Zastosowanie glinki do lakieru, czyli tzw. glinkowanie to proces, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie idealnie czystej i oczyszczonej powłoki lakierniczej, a także szkła lub felg. Odpowiednio dobrane środki są w stanie doczyścić wszelkie trudne do usunięcia zabrudzenia, żywicę, smołę, pozostałości farby, a także osady, których pozbycie się nie było możliwe podczas wszystkich poprzednich kroków. Podczas glinkowania należy oderwać kawałek glinki do lakieru i delikatnie uformować ją w dłoniach. Następnie należy zwilżyć oczyszczaną powierzchnię produktami służącymi jako poślizg, np. ADBL SLIPPY i przecierać do momentu pozbycia się zanieczyszczeń. Możliwość zakończenia pracy poprzez dotarcie lub zrezygnowanie z konieczności wymazywania? To możliwe!

Mycie końcowe

Mycie końcowe to ostatni etap dekontaminacji lakieru samochodowego. Tutaj ponownie warto wrócić do metody „na dwa wiadra”. Niezwykle ważne jest, aby upewnić się, że zarówno po preparatach nadających poślizg, jak i samej glince nie ma już ani śladu. Tym sposobem lakier zostaje perfekcyjnie przygotowany m.in. do aplikowania wosków  i pozostałych produktów pielęgnacyjnych. Miłośnicy czterech kółek i szeroko rozumianego car detailingu z pewnością zgodzą się z faktem, że samochód jest wizytówką człowieka. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby auto zawsze zachwycało nienagannym wyglądem. Kluczowe jest tu zastosowanie odpowiednich preparatów, których nie powstydziliby się nawet profesjonaliści. Jednym z zabiegów doskonale uzupełniających kompleksową pielęgnację jest dekontaminacja lakieru, czyli zabieg, dzięki któremu auto nawet po latach nie traci na wyglądzie. Pozbycie się wszelkich plam i zanieczyszczeń może być banalnie proste.

Tak jak samochód jest wizytówką właściciela, tak lakier wizytówką całego auta. Niestety po latach użytkowania traci on atrakcyjny wygląd, przez co pojazd przestaje cieszyć oko właściciela i wyraźnie traci na wartości. Sposobem na to jest zabezpieczenie lakieru woskiem lub powłoką ceramiczną. Zanim się się za to jednak zabierzesz musisz przeprowadzić dekontaminację lakieru i pozbyć się z niego wszelkich plam i osadów. 

Product added to compare.